Na první pohled by se mohlo zdát, že školní budovy od března 2020 sladce spí a v klidu čekají na příchod dětí. Toto zdání je ale naprosto klamné. Přerušení výuky jsme využili k vylepšení prostředí pro naše žáky i jejich vyučující. Přestože složitá doba přinesla školám i zkrácení příspěvku na provoz, protože se očekává propad v daňových příjmech obcí, mohli jsme, a to i díky našim sponzorům, pokračovat v rekonstrukci prostor školy a jejího vybavení.
Velký dík patří zejména rodičům žáků a firmě LIKO-S. Díky jejich velkorysosti jsme rozšířili počet nových tabulí s dataprojektory a reproduktory na celkový počet 8. Dále bylo nezbytné připravit se na zvýšení počtu dětí i tříd. Vlastními silami jsme vylepšili prostředí dílen a cvičné kuchyně, takže i tyto místnosti mohou v případě potřeby sloužit pro běžnou výuku.
Nového kabátu se dočkal gymnastický sál, který již nehyzdí zašedlá malba a obnažené zdivo, sportovní hala je čistá, šatny u haly opravené a vymalované. Na děvčata čekají na staré budově nově vymalované a zrekonstruované toalety. Na chodbách a při vstupu do školní jídelny jsou nádobky s dezinfekcí, paní uklízečky odvedly kus poctivé práce při úklidu školních prostor a jejich dezinfekci.
Učitelé sice nedocházeli pravidelně do školy, ale s velkým nasazením se pustili do distanční výuky, takže děti doma neměly rozhodně prostor na lenošení. Řada rodičů přijala výuku jako výzvu a často se stávalo, že rodiče pracovali na úkolech spolu s dětmi a mohli tak porovnat změny ve způsobu výuky od svých školních let.
Děkuji všem kolegům za jejich přístup k výuce v této nelehké době, rodičům žáků pak patří poděkování za trpělivost a nasazení při domácí výuce, a našemu zřizovateli za pomoc při zajišťování hygienických potřeb a za celkovou podporu.
Věra Babicová
ředitelka školy
Zápis do 1. tříd proběhl letos netradičně bez účasti dětí a jejich rodičů. Naši budoucí žáci se setkají s novými spolužáky a vyučujícími až v září 2020. Ve školním roce 2020/2021 otevřeme 3 první třídy, do nichž je zapsáno 72 dětí. Třídními učitelkami budou: Mgr. Kateřina Ježková, Mgr. Lenka Katrincová a Mgr. Romana Valníčková. Věříme, že děti se již moc těší a zvládnou bez problémů nástup do 1. třídy, přestože byly „ošizeny“ o zážitky ze zápisu a z přípravných hodin pro budoucí prvňáčky. Snažíme se připravit dětem příjemné prostředí a těšíme se na jejich příchod.
Věra Babicová
ředitelka školy
Naše škola se každoročně zapojuje do literární soutěže – Slavkovské memento, kterou pořádá Zámek Slavkov – Austerlitz pro žáky základních a středních škol. Soutěžící si mohou vybrat libovolný slohový útvar na daná témata, která vedou k zamyšlení nad válkou, která doprovází od nepaměti lidstvo, ale i nad neválečnými situacemi, které nás potkávají v běžném životě a válku připomínají.
Pro naši školu je velkým úspěchem ocenění zaslaných prací týkajících se tématu „Války-neválky“. Krásné druhé místo získala žákyně devátého ročníku Kristýna Slavíčková s prací „Člověk jako člověk“. A Nguyen Thi Anh Sao, rovněž z IX. B, obržela od literární poroty čestné uznání za práci „Život ve válce“. Našim soutěžícím patří velké poděkování za reprezentaci školy.
Mgr. Olga Ryšavá
Velikonoce jsou svátky jara, oslava života, zrození….
Dnešní podivná doba nám bohužel nedopřála trávit tyto svátky tak, jak jsme byli až doposud zvyklí. Všichni jsme se museli dočasně vzdát společnosti širší rodiny a přátel. Něco si ale rodiče a žáčci třídy 2.A vzít nedali – dobrou náladu, výlety do přírody, vytváření tradiční velikonoční výzdoby i pečení nejrůznějších pamlsků. Jak trávili netradiční „KORONAVELIKONOCE“, si můžete prohlédnout na fotografiích, o které jsem se rozhodla touto cestou podělit. Závěrem bych chtěla poděkovat všem rodičům za spoustu úžasných fotografií, které mi poslali, a ze kterých přímo dýchá velikonoční pohoda.
Držte se. Mgr. Kateřina Ježková
27. února 2020 proběhlo na škole čištění okapů za pomoci HZS ze Slavkova u Brna. Při akci si hasiči vyzkoušeli zásah v obtížně dostupných zákoutích a škola má na nějakou dobu vyřešen problém s částí okapů ucpaných holubím trusem. Všem zúčastněným moc děkujeme za ochotu a nasazení, s nímž k celé akci přistoupili.
Mgr. Věra Babicová, ředitelka školy
Dne 13. února 2020 se uskutečnilo okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce ve Vyškově. Z dlouhodobého působení v porotě soutěže vidím, že úroveň znalostí účastníků roste a že nejlepší žáci základních škol dosahují stejně dobrých výsledků jako žáci gymnázií našeho okresu. O to více nás těší úspěch Karolíny Kalašnikové ze třídy 6. C, která v kategorii šestých a sedmých ročníků získala v početné konkurenci druhé místo. Blahopřejeme.
Mgr. Eva Ptáčková
Ve dnech 8. - 14. 2. 2020 se žáci sedmých ročníků ZŠ Komenského vydali do Beskyd na dlouho očekávaný lyžařský kurz. V průběhu kurzu jsme se věnovali výuce a zdokonalování jízdy na lyžích i na snowboardu – měli jsme tři lyžařská a jedno SNB družstvo. Nesmazatelně se do průběhu kurzu zapsalo počasí. Děti zažily snad veškeré počasí, které je možné – sluníčko, déšť, modré nebe, vichr, sněžení, mlhu. Další, na co se bude dlouho vzpomínat, byly večerní diskotéky, na kterých se zájemci během kurzu zdokonalili v párových tancích. Posledním vrcholem kurzu byly závody v obřím slalomu – mezi nejrychlejší lyžaře patřili Růžička, Hložek, Drinka; nejrychlejšími lyžařkami se staly Kordiovská, Zrotalová, Rozíková a nejlepšími závodnkyi na snowboardu byli Drápal, Švapíková Laura, Štefl.
Mgr. Martin Bauer – učitel TV
Ve středu 5. 2. proběhla na naší škole pro žáky 5. tříd přednáška o kyberšikaně. Přednášku vedl pan Jiří Pospíšil z Ivanovic na Hané.
Na přednášce seděly děti v kruhu, aby dobře viděly i slyšely a mohly se tak lépe zapojovat do rozhovorů a diskusí.
Pan Pospíšil si je velice rychle získal, mluvil pro děti srozumitelným jazykem a i téma bylo pro ně velmi zajímavé. Povídal si s nimi o používání mobilů, internetu, sociálních sítí a seznámil je s tím, co pojem kyberšikana znamená a co to obnáší. Upozorňoval je na různá nebezpečí, se kterými by se děti prostřednictvím internetu mohly setkat, uváděl různé příklady ze života, sděloval jim svoje vlastní zkušenosti a seznamoval je s různými případy, které někdy dokonce skončily tragicky. Kladl dětem na srdce, aby byly opatrné se sdílením svých fotek, aby nekomunikovaly s těmi, které neznají – nazýval takové lidi „ne-přáteli“ a apeloval na ně, aby více komunikovaly mezi sebou, tzv. „face to face“.
Přednáška se líbila jak dětem, tak pedagogům. Žáci dávali pozor, živě se zapojovali do diskuse, někteří se dozvěděli, jiní si jen připomněli důležitá fakta týkající se sociálních sítí a internetu a ani si nevšimli, že již uběhly dvě vyučovací hodiny.
Doufejme, že si z této poutavé přednášky vzaly děti ponaučení a důležité informace si budou nejen pamatovat, ale taky se jimi budou řídit.
Petra Gejdošová
První únorový týden se zúčastnili žáci šestých ročníků již tradičního výukového programu „Jak přežít dobu ledovou?“ v environmentálním středisku Rychta v Krásensku. Žáci byli rozdělení do tlup v pravěkém duchu a měli za úkol přežít dobu ledovou. Na vlastní kůži pocítili, jak se kdysi žilo lidem na našem území. Vyzkoušeli si střelbu z luku, hod oštěpem, archeologický výzkum, rozdělávání ohně, lov „soba“ a zároveň si osvěžili a prohloubili poznatky nejen z přírodopisu, ale i z dějepisu a zeměpisu. Nabyté poznatky zúročili na závěrečné konferenci, při které prezentovali projekty zpracovávané v průběhu programu. Žáci se vrátili domů plní dojmů a zážitků, za což patří dík lektorům Rychty. Ti byli schopni vyhovět velkému počtu zájemců o tento program a z původně pětidenního kurzu udělali dva třídenní, aniž by byli žáci ochuzeni o nejatraktivnější aktivity.
Magdaléna Ďurinová a David Šmerda
Ve středu 29. ledna se žáci 5. tříd zúčastnili vzdělávacího pořadu Cesta sluneční soustavou v brněnském planetáriu.První zastávkou vesmírného putování byl Měsíc, jediné vesmírné těleso, na kterém lidé dosud přistáli. Dalším cílem byl Mars, který se ze všech ostatních planet nejvíce podobá Zemi. Výprava pokračovala ke čtyřem plynným obrům – Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. Dále jsme se společně „prolétli“ také kolem kometárního jádra – kosmického ledovce, jehož složení odpovídá materiálu, ze kterého před 4 a půl miliardami roků vznikla celá Sluneční soustava.Součástí představení byla i prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.Žáci si s sebou odnesli nejen nezapomenutelné zážitky, ale i pracovní listy, které dále využijí při výuce.
Alena Hudcová
Leden si v naší školní družině zpestřujeme zimními sporty. Říkáte si jak, když za okny není po sněhu ani památky? Přece netradičně! Všechna oddělní si uspořádala svoji verzi olympijských her.
Děti byly rozděleny do týmů, ve kterých plnily různé sportovní disciplíny. Nejoblíbenějším sportem mezi dětmi bylo bezesporu lyžování. Jedná se o speciálně upravené lyže pro 5 osob, kdy se musí klouzavým pohybem dostat k metě. Nejdůležitější je zde spolupráce a komunikace mezi dětmi. Neméně oblíbeným sportem byl snowboarding založený na podobném principu jako lyžování. Nechybělo samozřejmě ani rychlobruslení na vyrobených papírových bruslích či sáňkování pomocí velkých molitanových polštářů.
Nakonec si děti zastřílely na hokejovou bránu a s úsměvem ve tváři jsme se mohli vrátit zpět do družiny, kde si naši sportovci převzali své olympijské medaile v podobě sladké odměny.
Za kolektiv vychovatelek Maradová K.
Do galerie Školní ples 2020 byly přidány fotografie.
Škola nejen vzdělává a vychovává, ale žije také kulturním životem. Dokladem toho byl náš 15. školní ples, který se odehrál v pátek 31. ledna ve společenském centru Bonaparte a na jehož pořádání se škola podílí s Klubem přátel školy. Po slavnostním zahájení ředitelkou školy Mgr. Věrou Babicovou a předsedou KPŠ Ing. Miroslavem Slováčkem předvedli naši žáci krásnou polonézu, kterou s nimi nacvičila Mgr. Martina Tesaříková. Zpestřením večera bylo vystoupení nejzkušenějších členů týmu Glitter Stars, kteří létali odvážně vzduchem. Všechny také jistě nadchly svižné taneční kreace páru z Infinity Dance Teamu. K tanci i poslechu hrála hudební skupina Quantum z Olomouce. Velké díky patří všem sponzorům, kteří přispěli svými financemi a dary k zajištění bohaté tomboly, a dále všem, kteří se na organizaci plesu podíleli.
Hana Frimmerová
Ve dnech 19.12. a 10.1. se naši žáci z 1. a 3. ročníků vypravili do vzdělávacího centra Jezírko v Brně – Soběšicích. Starší žáky čekal program s názvem Sojčí lumpárny. Společnými silami si ve skupinkách vyrobili dřevěné krmítko. Naučili se správným zásadám zimního přikrmování a zjistili, jak se ptačí svět přizpůsobuje drsným zimním podmínkám.
Mladší žáci se zase formou her a soutěží v učebně i v lesním terénu dozvěděli spoustu zajímavostí ze života mravenců, seznámili se s jejich pomocníky i nepřáteli, s prostředím, ve kterém žijí. Nejvíc nadšení však z celého programu s názvem Mravencovo desatero sklidilo prolézání modelu mraveniště v nadživotní velikosti.
Žáci se vrátili nabytí dojmy, novými poznatky a zkušenostmi, a přitom prožili dopoledne plné her a zábavy na čerstvém zimním vzduchu. Už teď se všichni těší, co se na Jezírku naučí zase příští rok.
Hana Jeřábková a Petra Vyšehradská
Po velmi dlouhé době se podařilo starším žákyním ze ZŠ Komenského vyhrát okresní kolo ve florbale. Tento vynikající výsledek se naposledy povedl našim žákyním před více než deseti lety. První místo znamená automatickou nominaci do krajského finále, které se odehraje 23. 1. 2020 na naší škole. Jsme moc rádi, že si tento postup vybojovaly dívky vlastní silou. Dívkám se v Rousínově podařilo v systému každý s každým porazit tři týmy a s jedním remizovat – a uhájit si okresní neporazitelnost. Velký dík patří brankářce Karolíně Hromadové, která byla neocenitelnou oporou celého týmu. Chlapci skončili ve stejné soutěži na 5. místě.
Mgr. Martin Bauer – učitel TV
Do galerie Vánoční setkání byly přidány fotografie.
V pátek 8. 11. 2019 navštívili chlapci z VI. B výstavu chovatelů drobného zvířectva ve Slavkově u Brna. Velký zájem u žáků vzbudili králíci různých druhů. Součástí výstavy byla také expozice morčat, holubů, drůbeže a exotického ptactva.
Na organizaci této výstavy se vedle ZO ČSCH Slavkov u Brna a ZO ČSCH Zbýšov podílela také žákyně ZŠ Komenského Pavlína Ambrožová, která se již několik let věnuje králičímu hopu. Tímto jí patří velké díky.
Mgr. Pavlína Orságová
O zpestření výuky přírodopisu v 7. ročníku se v pondělí 11. 11. 2019 postarala ukázkou svého mazlíčka žákyně Vanda Ehrenbergerová. Vyprávění o chovu želvy zelenavé doplnila poutavou prezentací, kterou zaujala všechny spolužáky. Děkuji ze velmi zdařilý referát.
Mgr. Pavlína Orságová
V jednom říjnovém pondělí se vypravili žáčci čtvrťáčci Komeňáčci zajezdit si na dopravní hřiště ve Vyškově. Byli nemile překvapeni, že si s povinnou přilbou nemohou s sebou vzít své dokonalé stroje. S mírným napětím jsme očekávali, jaký vozový park nás tam čeká. Ale stejně jako celý areál byla moderní i kola a „nový“ byl i pan instruktor.
Vzal výuku trochu po vojensku. Výrazným hlasem usměrňoval chlapce i děvčata nejprve v učebně, pak i na cvičišti. Vždyť v dnešní technické době je nutností znát všechna pravidla silničního provozu, obzvlášť pokud se člověk pohybuje na kole.
Žáčci budou trénovat i doma, aby na jaře, až pojedeme znovu, složili úspěšně cyklistické zkoušky a mohli se bezpečně zařadit do silničního provozu jako jeho účastníci.
Tř. uč. Jana Formánová
V Tišnově, městě na úpatí kopce Květnice, známého jako významné naleziště nerostů , se na podzim každoročně koná mezinárodní mineralogická výstava a burza. Je to ideální příležitost pro zhlédnutí nepřeberného množství nerostů včetně těch, o kterých se v přírodopisu učí žáci devátých ročníků ZŠ Komenského. V pátek 1. 11. 2019 se na tuto výstavu uskutečnila již tradiční exkurze, kde tak žáci měli možnost vidět minerály, fosílie a šperky z celého světa – od zkamenělého dřeva a koprolity přes zirkony, rubíny, české granáty, křišťály až po diamanty nejen od českých vystavovatelů, ale i ze Slovenska, Polska, Kosova, Indie a dalších zemí. Většina žáků si tak z výstavy odvezla alespoň malou drobnost jako např. náramek nebo přívěsek a na vlastní oči se přesvědčili, že i „kameny“ mohou být krásné a mít své praktické využití. Výlet byl tak příjemným oživením obecně nepříliš oblíbeného učiva a snad i motivací do dalších hodin přírodopisu.
David Šmerda