Leden si v naší školní družině zpestřujeme zimními sporty. Říkáte si jak, když za okny není po sněhu ani památky? Přece netradičně! Všechna oddělní si uspořádala svoji verzi olympijských her.
Děti byly rozděleny do týmů, ve kterých plnily různé sportovní disciplíny. Nejoblíbenějším sportem mezi dětmi bylo bezesporu lyžování. Jedná se o speciálně upravené lyže pro 5 osob, kdy se musí klouzavým pohybem dostat k metě. Nejdůležitější je zde spolupráce a komunikace mezi dětmi. Neméně oblíbeným sportem byl snowboarding založený na podobném principu jako lyžování. Nechybělo samozřejmě ani rychlobruslení na vyrobených papírových bruslích či sáňkování pomocí velkých molitanových polštářů.
Nakonec si děti zastřílely na hokejovou bránu a s úsměvem ve tváři jsme se mohli vrátit zpět do družiny, kde si naši sportovci převzali své olympijské medaile v podobě sladké odměny.
Za kolektiv vychovatelek Maradová K.
Do galerie Školní ples 2020 byly přidány fotografie.
Škola nejen vzdělává a vychovává, ale žije také kulturním životem. Dokladem toho byl náš 15. školní ples, který se odehrál v pátek 31. ledna ve společenském centru Bonaparte a na jehož pořádání se škola podílí s Klubem přátel školy. Po slavnostním zahájení ředitelkou školy Mgr. Věrou Babicovou a předsedou KPŠ Ing. Miroslavem Slováčkem předvedli naši žáci krásnou polonézu, kterou s nimi nacvičila Mgr. Martina Tesaříková. Zpestřením večera bylo vystoupení nejzkušenějších členů týmu Glitter Stars, kteří létali odvážně vzduchem. Všechny také jistě nadchly svižné taneční kreace páru z Infinity Dance Teamu. K tanci i poslechu hrála hudební skupina Quantum z Olomouce. Velké díky patří všem sponzorům, kteří přispěli svými financemi a dary k zajištění bohaté tomboly, a dále všem, kteří se na organizaci plesu podíleli.
Hana Frimmerová
Ve dnech 19.12. a 10.1. se naši žáci z 1. a 3. ročníků vypravili do vzdělávacího centra Jezírko v Brně – Soběšicích. Starší žáky čekal program s názvem Sojčí lumpárny. Společnými silami si ve skupinkách vyrobili dřevěné krmítko. Naučili se správným zásadám zimního přikrmování a zjistili, jak se ptačí svět přizpůsobuje drsným zimním podmínkám.
Mladší žáci se zase formou her a soutěží v učebně i v lesním terénu dozvěděli spoustu zajímavostí ze života mravenců, seznámili se s jejich pomocníky i nepřáteli, s prostředím, ve kterém žijí. Nejvíc nadšení však z celého programu s názvem Mravencovo desatero sklidilo prolézání modelu mraveniště v nadživotní velikosti.
Žáci se vrátili nabytí dojmy, novými poznatky a zkušenostmi, a přitom prožili dopoledne plné her a zábavy na čerstvém zimním vzduchu. Už teď se všichni těší, co se na Jezírku naučí zase příští rok.
Hana Jeřábková a Petra Vyšehradská
Po velmi dlouhé době se podařilo starším žákyním ze ZŠ Komenského vyhrát okresní kolo ve florbale. Tento vynikající výsledek se naposledy povedl našim žákyním před více než deseti lety. První místo znamená automatickou nominaci do krajského finále, které se odehraje 23. 1. 2020 na naší škole. Jsme moc rádi, že si tento postup vybojovaly dívky vlastní silou. Dívkám se v Rousínově podařilo v systému každý s každým porazit tři týmy a s jedním remizovat – a uhájit si okresní neporazitelnost. Velký dík patří brankářce Karolíně Hromadové, která byla neocenitelnou oporou celého týmu. Chlapci skončili ve stejné soutěži na 5. místě.
Mgr. Martin Bauer – učitel TV
Do galerie Vánoční setkání byly přidány fotografie.
V pátek 8. 11. 2019 navštívili chlapci z VI. B výstavu chovatelů drobného zvířectva ve Slavkově u Brna. Velký zájem u žáků vzbudili králíci různých druhů. Součástí výstavy byla také expozice morčat, holubů, drůbeže a exotického ptactva.
Na organizaci této výstavy se vedle ZO ČSCH Slavkov u Brna a ZO ČSCH Zbýšov podílela také žákyně ZŠ Komenského Pavlína Ambrožová, která se již několik let věnuje králičímu hopu. Tímto jí patří velké díky.
Mgr. Pavlína Orságová
O zpestření výuky přírodopisu v 7. ročníku se v pondělí 11. 11. 2019 postarala ukázkou svého mazlíčka žákyně Vanda Ehrenbergerová. Vyprávění o chovu želvy zelenavé doplnila poutavou prezentací, kterou zaujala všechny spolužáky. Děkuji ze velmi zdařilý referát.
Mgr. Pavlína Orságová
V jednom říjnovém pondělí se vypravili žáčci čtvrťáčci Komeňáčci zajezdit si na dopravní hřiště ve Vyškově. Byli nemile překvapeni, že si s povinnou přilbou nemohou s sebou vzít své dokonalé stroje. S mírným napětím jsme očekávali, jaký vozový park nás tam čeká. Ale stejně jako celý areál byla moderní i kola a „nový“ byl i pan instruktor.
Vzal výuku trochu po vojensku. Výrazným hlasem usměrňoval chlapce i děvčata nejprve v učebně, pak i na cvičišti. Vždyť v dnešní technické době je nutností znát všechna pravidla silničního provozu, obzvlášť pokud se člověk pohybuje na kole.
Žáčci budou trénovat i doma, aby na jaře, až pojedeme znovu, složili úspěšně cyklistické zkoušky a mohli se bezpečně zařadit do silničního provozu jako jeho účastníci.
Tř. uč. Jana Formánová
V Tišnově, městě na úpatí kopce Květnice, známého jako významné naleziště nerostů , se na podzim každoročně koná mezinárodní mineralogická výstava a burza. Je to ideální příležitost pro zhlédnutí nepřeberného množství nerostů včetně těch, o kterých se v přírodopisu učí žáci devátých ročníků ZŠ Komenského. V pátek 1. 11. 2019 se na tuto výstavu uskutečnila již tradiční exkurze, kde tak žáci měli možnost vidět minerály, fosílie a šperky z celého světa – od zkamenělého dřeva a koprolity přes zirkony, rubíny, české granáty, křišťály až po diamanty nejen od českých vystavovatelů, ale i ze Slovenska, Polska, Kosova, Indie a dalších zemí. Většina žáků si tak z výstavy odvezla alespoň malou drobnost jako např. náramek nebo přívěsek a na vlastní oči se přesvědčili, že i „kameny“ mohou být krásné a mít své praktické využití. Výlet byl tak příjemným oživením obecně nepříliš oblíbeného učiva a snad i motivací do dalších hodin přírodopisu.
David Šmerda
V pátek 18. 10. 2019 navštívili žáčci druhých tříd naší školy výukové středisko Rozmarýnek v Brně. Čekal je zde program s tajuplným názvem „Čarovné býlí“. V příjemném prostředí se děti hravou formou naučily spoustu nového o bylinkách. Dozvěděly se, jak může být takové čarovné býlí člověku prospěšné, kdy může pomoci a kdy už musí přijít na řadu pan doktor s léky, jak která bylinka vypadá, jak voní a také jak chutná. Vyrobily si zde svůj vlastní malý herbář s léčivými recepty a také vlastnoručně umíchaly měsíčkovou mast, kterou si odnesly domů.
Děti byly nadšené a my paní učitelky věříme, že si odnesly nejen příjemné zážitky a nové vědomosti, ale že se zase o malinký kousek podařilo prohloubit jejich lásku k přírodě.
Mgr. Kateřina Ježková
V týdnu od 21. 10. 2019 si děti ve školní družině převážně výtvarnou činností připomněly zvyky a tradice svátku halloween. Některé vydlabaly obří dýně, ze kterých pak paní vychovatelky vyřezaly strašáky. Jiné děti pro změnu na ně pestrými barvami namalovaly hrůzostrašné obličeje. Další zase vyráběly různými technikami okrasné dýně z papíru nebo pavouky, malovaly strašidelné obličejové masky a duchy.
Těmito výrobky jsme pak vyzdobili každé oddělení, chodbu u školní družiny a také hlavní vstup do budovy ZŠ Komenského. Naše práce tak potěšily nejen žáky a pedagogy, ale i příchozí rodiče a návštěvníky školy.
Taťána Hašková
Po čtyřech letech navštívila 17. října naši Základní školu cimbálová muzika „Réva“, aby pro žáky uspořádala sérii vzdělávacích koncertů. Jejich cílem bylo nejen představit samotnou cimbálovou kapelu, ale také ukázat, že cimbálka není jen přežitkem minulých generací a že dokáže zahrát i skladby klasické i populární hudby. Nejmladší žáci si s kapelou zazpívali nejen lidové, ale i dětské písně, poznávali autora „Vltavy“, trochu se báli u strašidelné písničky a na závěr si mohli s lidovou písničkou zatančit. Starší žáci vytvářeli vícehlas z lidových písní a vyslechli si rockové písně i klasické skladby v úpravě pro cimbálku. Nejstarší žáci si zase mohli vyzkoušet své znalosti z oblasti vážné i populární hudby při poznávání jednotlivých skladeb a písní. S nimi se kapela rozloučila taneční písní „Když nemůžeš, tak přidej“. Třešničkou na dortu pak bylo přizvání pana učitele Farkase, který žákům společně s kapelou zahrál na housle několik lidových písní.
Zdeněk Farkas
Dobrá věc se podařila. Ve čtvrtek 10.10. proběhla akce „sběr starého papíru“. Aktivně se do ní zapojilo 275 žáků. Pomocníci – hoši z 9. ročníku – zaplnili celkem 4 kontejnery. Ty odvezly dohromady 11 427 kg papíru. Dobrá věc se podařila. Děkujeme i rodičům a prarodičům za pomoc. A které třídy odevzdaly nejvíc? Třetí příčku obsadila třída 3.A, druzí skončili žáci 1.A. Prvenství náleží dětem ze 4.A. Sladká odměna žáky jistě potěšila.
Hana Červinková
Ve středu 2. října a ve čtvrtek 3. října jsme se s našimi páťáky vypravili do Brna dozvědět se něco o historii města a jeho památkách.Do Brna jsme jeli vlakem. Naše brněnské putování začalo v informačním centru na Staré radnici. Tam už na nás čekala velmi milá paní průvodkyně, se kterou jsme začali hledat „ztracený klíč“ stavitele Antonína Pilgrama, který je mimo jiné autorem portálu na Staré radnici. Dozvěděli jsme se zde, proč je jedna z věžiček na radnici křivá, a připomněli si pověsti o brněnském drakovi a brněnském kole. Naše „pátrání“ pokračovalo přes Zelný trh, Biskupský dvůr, podívali jsme se do katedrály sv. Petra a Pavla, zastavili se v Denisových sadech, kde jsme se pokochali krásným výhledem na Brno, pokračovali jsme kolem Nové radnice a přešli jsme náměstí Svobody až ke kostelu sv. Jakuba, kde byl cíl naší cesty. Zde dokonce čekal na děti poklad v podobě čokoládových zlaťáků. Při našem pátrání jsme průběžně luštili tajenky, odkrývali šifry, získali jsme spoustu nových informací a hlavně jsme se skvěle pobavili. Můžeme všem vřele doporučit!
P.G.
Oběd, který dostane dítě ve školní jídelně, je výsledkem jednoho velkého kompromisu. Určitý názor na jídlo má vedoucí školní jídelny, která jídelníček a receptury připravuje. Jinak si jídlo představuje stát, který ho finančně dotuje, případně ředitel školy, který je nadřízeným jídelny. A své požadavky, často velmi zvláštní, ovlivněné filmy, televizí a časopisy, mají strávníci a jejich rodiče. Do přípravy jídla vstupují navíc požadavky odborníků na výživu, hygienu, ale také finance nebo provozní možnosti jídelny.
Zatímco stát, škola a jídelna jsou o svých požadavcích informováni a znají příslušné předpisy, u dětí a jejich rodičů tomu tak často není. Kolik sporů a nepříjemných situací za poslední léta v jídelnách vzniklo jen proto, že rodiče tvrdě uplatňovali své požadavky! Mnoho střetů by odpadlo, kdyby všechny strany znaly svá stanoviska a své možnosti.
Celý článek si můžete přečíst zde.
Do galerie Hasík byly přidány fotografie.
Co všechno musí každý hasič zvládnout? Jak vypadá hasičská stanice? Jaká auta a vybavení denně používají? Pro odpovědi na tyto otázky vyrazili 25. září žáci 3. ročníku na výukový program HASÍK do Vyškova.
Po příjezdu byly děti rozděleny do dvou skupin, ve kterých si postupně prohlédly celou hasičskou stanici. Pod vlídným vedením hasičů jsme prožili cvičný poplach a pouhé 2 minuty nutné pro přípravu na výjezd. S pomocí odborníků jsme si vyzkoušeli poskytnutí první pomoci a resuscitaci, ovázání ran, prozkoumali ochranné obleky a ultrafialovou kameru. Sledovali práci s technikou potřebnou při vyprošťování.
Děkujeme celému hasičskému sboru, který si i při své náročné práci najde každý rok čas věnovat se dětem a nabízí program, který je nejen přínosný, ale hlavně promyšlený od počátečních informací ve třídách až po závěrečný klakson v terénu, který se s dětmi na závěr programu loučí.
třídní učitelky 3. ročníku
„Buď opatrný! Pořádně se rozhlédni! Přecházej po přechodu! Pozor na auta!…“ Tyto a spoustu dalších vět stran bezpečí slýchal každý z nás jako dítě od svých rodičů denně. V této tradici pokračujeme teď i my, když jsme se sami stali rodiči a každý den se bojíme o své děti při cestě do školy, ze školy, do kroužku, nebo když si jdou hrát na hřiště s kamarády.
K tomu, aby děti zvládaly nástrahy silničního provozu jako chodci, přispívá výukový program „Bezpečná cesta do školy“, kterou ve spolupráci s Městskou policií ve Slavkově u Brna každoročně pořádá pro žáčky 1. a 2. ročníků Základní škola Komenského.
Ve dnech 23. a 24. 9. se nejmladší děti naší školy učily pod dozorem policistů bezpečně přecházet vozovku po přechodu i mimo něj, mezi zaparkovanými auty, kterých je v našem městě spousta a dokonce si vyzkoušely i to, jak se má správně přecházet v nepřehledné zatáčce. Zopakovaly si důležité značky a pravidla, kterými se musí při pohybu na ulici řídit. Za skvělé zvládnutí všech nelehkých úkolů získali naši malí chodci od policistů krásné odměny i možnost prohlédnout si policejní vůz zevnitř.
Takže milí rodiče, můžete být zase o trošku klidnější. Oni už ví, jak na to! Za to patří velký dík Městské policii ve Slavkově u Brna, která se aktivně podílí na tom, aby úrazů dětí na silnicích bylo co nejméně.
Mgr. Kateřina Ježková
26. září jsme vyrazili, jako každoročně, na závody v přespolním běhu do Vyškova. Okresní kolo tohoto závodu se konalo na atletickém stadionu za krásného a teplého počasí. Závodníky měla naše škola ve všech věkových kategoriích. Vynikající výkon se povedl čtveřici starších dívek (Švehlová, Lacinová, Bangová, Matelová), které bezkonkurenčně zvítězily a získaly právo reprezentovat okres Vyškov na krajském finále, které se uskuteční 4.10. v Hodoníně. Držíme dívkám palce a ostatním závodníkům také blahopřejeme za dvě 5. místa.
Mgr. Martin Bauer – učitel TV