Pátek 19. 4. 2024

Poradenská pracoviště

VOLBA POVOLÁNÍ

Naleznete zde přehled důležitých informací, které se váží k období deváté třídy základní školy.

KDE ZÍSKAT INFORMACE

1. Kariérový poradce

Mgr. Iva Jurnečková

Konzultační hodiny: Úterý 14:30 – 15:30 (po předchozí domluvě)

Telefon:  720 517 020

Email: ivajurneckova@zskomslavkov.cz

2. Pedagogicko-psychologické poradny (PPP)

Hlavní činností PPP je přímá práce s dětmi a žáky škol a školských zařízení. Nabízí také kariérové poradenství a pomoc s výběrem střední školy.

Nejbližší PPP:
Vyškov https://www.opppvyskov.cz
Brno https://www.pppbrno.cz/

3. Informační a poradenské středisko Úřadu práce (IPS ÚP)

IPS ÚP zajišťuje informace o všech SŠ včetně studijních a učebních oborů v regionu i v celé ČR.

Nejbližší IPS ÚP: Vyškov https://www.uradprace.cz/vyskov

Na Úřadě práce Vyškov je možné se obrátit na pana Ing. Novotného (místnost 134).

4. Dny otevřených dveří na středních školách

Je nutné sledovat webové stránky SŠ.

5. Veletrhy SŠ

ZMĚNY jednotné přijímací zkoušky (JPZ) PRO ROK 2023/2024

• přihlášky na SŠ v digitální podobě
  • 3 elektronické přihlášky na 3 SŠ
  • prioritizace SŠ na přihlášce, tj. největší zájem o školu na prvním místě
  • termín podání přihlášek od 1.2 do 20.2.2024
  • zůstává i papírová verze přihlášky (SŠ zaevidují do elektronického systému)
  • prospěch ze ZŠ bude pro SŠ volitelným kritériem pro přijetí
  • výsledky JPZ do 15.5.2024 v elektronickém systému
  • odpadá zápisový lístek a odvolání
  • pravidla pro 2.kolo přijímacího řízení obdobná jako pro 1.kolo
  • od 3.kola (včetně) dále bude přijímací řízení v gesci SŠ jako doposud

Informační web Přijímací zkoušky na střední školu

HARMONOGRAM DŮLEŽITÝCH TERMÍNŮ

do 31.10.2023 Ředitelé příslušných škol vyhlásí 1. kolo do oborů vzdělávání s talentovou zkouškou.
do 30.11.2023 Uchazeči odevzdají přihlášky do oborů vzdělávání s talentovou zkouškou.
od 2.1. do 15.1.2024 Talentové zkoušky do oboru středního vzdělávání s talentovou zkoušku mimo Gymnázií se sportovní přípravou.
od 2.1. do 15.2.2024 Talentové zkoušky do oboru vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou.
od 15.1. do 31.1.2024 Talentové zkoušky na konzervatořích.
do 31.1.2024 Ředitelé příslušných škol vyhlásí 1. kolo do oborů vzdělávání bez talentové zkoušky.
do 31.1.2024  Ředitelé SŠ zveřejní závazná kritéria pro přijetí žáků do příslušných oborů.
do 20.2.2024 Odevzdání elektronické přihlášky ke vzdělávání na střední školy do oborů bez talentové zkoušky.
12. a 15.4.2024 1. a 2. řádný termín jednotné přijímacích zkoušky pro čtyřleté obory vzdělávání.
16. a 17.4.2024 1. a 2. řádný termín jednotné přijímacích zkoušky pro obory šestiletých a osmiletých gymnázií.
29. a 30.4.2024

1. a 2. náhradní termín jednotné zkoušky - všechny obory vzdělání.

KDO DĚLÁ A KDO NEDĚLÁ JEDNOTNÉ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY (JPZ)

Umělecké školy s talentovou zkouškou
U tohoto typu škol se nedělají klasické přijímací zkoušky (český jazyk a matematika). Důležitá příprava na talentové zkoušky, které probíhají v první polovině ledna.

Sportovní gymnázia
Do oboru Gymnázia se sportovní přípravou je stanovena talentová zkouška, která probíhá od ledna do poloviny února. Poté žák ještě musí uspět u klasických přijímacích zkoušek.

Školy s JPZ
JPZ proběhne v pátek 12.4.2024 a v pondělí 15.4.2024. Skládá se formou didaktických testů z českého jazyka a matematiky. Na test z českého jazyka je vyhrazeno 60 minut a na matematiku 70 minut. Do finálního hodnocení se žákovi započítá lepší výsledek z každého předmětu.
Více informací o jednotné přijímací zkoušce naleznete na webových stránkách CERMAT.

CERMAT Centrum pro zajištění výsledků vzdělávání JPZ

KDY A JAK PODAT PŘIHLÁŠKY
Termín podání přihlášek na obory vzdělávání s talentovou zkouškou (umělecké obory, konzervatoře a gymnázia se sportovní přípravou) je vždy do 30.11. Do těchto oborů bude platit dosavadní podávání přihlášek v papírové podobě a podání 2 přihlášek.
Termín podání přihlášek na obory vzdělávání bez talentové zkoušky bude do 20.2. Celkem se budou podávat 3 přihlášky na SŠ v elektronické podobě.

INTERNETOVÉ ODKAZY

Atlas školství

Informační systém Infoabsolvent

MŠMT